O NASBLOG

Blog wpisy
Pop Iwan dobry w każdą pogodę

 „W miarę jedzenia apetyt rośnie”. Im więcej miejsc odwiedzasz, zdobywasz więcej gór (szczytów) wzrastają oczekiwania wobec siebie i towarzyszy podróży. Tym razem okoliczność wyprawy na Ukrainę nasunęła się w sposób oczywisty. 100 letnia rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i 80 rocznica otwarcia Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na szczycie góry Pop Iwan. 

J. Pawłusiewicz "Na dnie jeziora"

Dostępność: unikat
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 47,00 zł 47.00
ilość szt.

Opis

Zbeletryzowana biografia Józefa Pawłusiewicza, który we wrześniu 1939 roku w stopniu porucznika dowodził oddziałem pograniczników w walkach z Niemcami. Po klęsce kampanii wrześniowej powrócił do rodzinnego Łęgu w Bieszczadach. Zorganizował tutaj oddział samoobrony, który początkowo przerzucał ludzi przez granicę ze Słowacją, a także pomagał ukrywającym się, miejscowym Żydom. W 1944 roku jego oddział, jako czwarta kompania polska, wszedł w skład sowieckiego oddziału partyzanckiego dowodzonego przez kpt. Mikołaja Kunickiego ps. "Mucha". 

Obecna tutaj wersja "Na dnie jeziora" to wydanie rozszerzone i poprawione — na nowo zredagowane z oryginalnego maszynopisu autora (przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę PRL z wydania z 1981 r.).

Dodatkowo książka została uzupełniona o posłowie Córki Autora oraz 39 archiwalnych fotografii, a także mapę z 1938 r. obrazującą miejsca wydarzeń opisanych w książce oraz mapę schematyczną działań bojowych oddziału Samoobrony porucznika Józefa Pawłusiewicza. Ponadto książkę uzupełnia panoramiczne zdjęcie Jeziora Solińskiego z lotu ptaka z zaznaczeniem niektórych miejsc opisanych w książce.

 

Wydawnictwo Ruthenus
Liczba stron 624
Oprawa Twarda
ISBN 9788375300222

 

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl